Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników naszej szkoły. Przedstawiciele S.U. wraz z Opiekunem p. G. Krawiec oraz uczniami z kl. V- VIII również chcieli podziękować w tym dniu swoim wychowawcom, nauczycielom, emerytowanym pedagogom i innym pracownikom niepedagogicznym za trud włożony w ich wychowanie, za opiekę, dobre rady, czyste sale, wszystkie naprawy oraz smaczne posiłki. Choć montaż słowno - muzyczny na początek miał charakter kabaretowy, to jednak zakończył się listem z gorącymi podziękowaniami w staropolskim stylu i lirycznym śpiewem Gabrysi Paginowskiej i Wiktorii Fryszko. Do poetyckiej piosenki Sanah tańczyły także dziewczynki z kl. I przygotowane przez p. E. Suską. Całości dopełniła piękna jesienna dekoracja utworzona przy współpracy z p. A. Siuciak. Panu Dyrektorowi list od uczniów tak się spodobał, że odczytał go zebranym ponownie i postanowił oprawić. DEN obchodzony był także w klasach. Wdzięczni uczniowie we wszystkich oddziałach postarali się, aby był to dzień pełen niespodzianek, słodkości i życzliwości.
DZIEŃ DRZEWA
Z tej okazji w naszej szkole przeprowadziliśmy szereg działań, które miały na celu pokazanie uczniom, jak istotną rolę odgrywają drzewa w naszym życiu i na naszej planecie Dzieci z klasy 0 składały drzewom życzenia i przytulały się do nich Uczniowie II klasy podczas spaceru zbierali liście i owoce drzew rosnących w pobliżu naszej szkoły a następnie w klasie uczyli się je rozpoznawać . Namalowali również drzewo, do którego przypięli papierowe serduszka z ekologicznymi hasłami i wcześniej zebrane liście . Na koniec zagrali w grę podłogową utrwalającą zdobytą wiedzę o drzewach. Uczniowie klasy III wykonali pracę plastyczną, która polegała na stworzeniu eko-drzewa z plastikowych korków i ziaren czarnej kawy. Cała społeczność szkolna odwiedziła przygotowaną na szkolnym korytarzu wystawę , która dotyczyła budowy drzew oraz historii i znaczenia obchodów Dnia Drzewa. Kwintesencją tego dnia było stworzenie „Suchowolskiego Drzewa Roku 2023 Uczniów Zespołu Szkół w Suchowoli”. Każdy przedszkolak i uczeń naszej szkoły przyniósł ze sobą tym dniu liść zebrany podczas jesiennego spaceru i przyczepił go do wspólnego drzewa Dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w tej akcji Wszyscy bardzo lubimy takie szkolne inicjatywy!
19
WYCIECZKA DO LUBLINA
10 października uczniowie z klasy 7 i 8 odwiedzili Majdanek
20
RÓŻOWA SKRZYNECZKA
W październiku z inicjatywy p. G. Krawiec w ramach działalności S.U. nasza szkoła przystąpiła do akcji przeciwdziałania wykluczeniu menstruacyjnemu prowadzonej przez Fundację Różowa Skrzyneczka. "Fundacja Różowa Skrzyneczka od 2019 roku, w porozumieniu i współpracy z lokalnymi działaczkami i działaczami, wiesza w całej Polsce różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami i tamponami. Każdego dnia walczy o bezwarunkowy dostęp do bezpłatnych środków higienicznych na czas menstruacji, znosi wykluczenie i tabu menstruacyjne, edukuję i zabiega o równy dostęp do wiedzy o miesiączce oraz domaga się systemowych zmian w tym zakresie. Buduje świat, w którym podpaski będą traktowane na równi z papierem toaletowym. Aż 4% kobiet w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób Z badań wynika, że 21% nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10% z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu." Aby każda uczennica naszej szkoły podczas miesiączki mogła czuć się pewnie i komfortowo, gdy zostanie zaskoczona menstruacją lub zapomni środków higienicznych zamontowaliśmy w łazience skrzyneczkę z zawartością, która będzie sukcesywnie uzupełniana. Chętnych do wsparcia akcji i zakupu środków higienicznych zapraszamy do kontaktu ze szkołą. Jak zawsze RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.
STYPENDIA
29.08.2023 r. na uroczystej Sesji Rady Gminy Wohyń, uhonorowano uczniów z wysokimi wynikami w nauce i osiągnięciami artystycznymi. Tomasz Jurkiewicz - Wójt Gminy Wohyń i Krzysztof Barszczewski - Przewodniczący Rady Gminy Wohyń wręczyli dyplomy uzdolnionej młodzieży z naszych szkół, podziękowania za osiągnięcie wysokich wyników w nauce oraz w dziedzinach artystycznych. Oprócz dyplomów uczniom przyznano specjalne jednorazowe stypendia z tego tytułu w kwocie 800,00 zł. Nagrodzeni stypendiami zostali uczniowie naszej szkoły: Jakub Burdon, Martyna Belniak, Szymon Kowalik, Kacper Bylina, Łucja Bilska. Na sesji również uroczyście wręczone zostały akty nadania mianowania nauczycielom po odbytym stażu oraz zdaniu egzaminu przed komisją składającą się z expertów z listy ministerialnej, przedstawicieli organu prowadzącego i nadzoru pedagogicznego oraz dyrektora szkoły. Akt mianowania otrzymała p. Beata Węgrzyn. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy osiągniętego wyniku i życzymy równie owocnych osiągnięć w dalszej nauce oraz kolejnych sukcesów na drodze awansu zawodowego!
5
SZKOLNI OGRODNICY
W naszej szkole nie tylko uczmy przy tablicy, ale również własnym przykładem. Piątkowe popołudnie grupa nauczycieli i pracownicy obsługi poświęcili na prace związane z nasadzeniami wokół szkoły. Dzięki przekazaniu pieniędzy z funduszu sołeckiego - za co jesteśmy wdzięczni - mogliśmy kupić rośliny, nawodnienie i korę. Pogoda nam jeszcze sprzyjała, choć wiatr nie ułatwiał pracy. Zasadziliśmy hortensje, trawy i róże. Ekipa "ogrodników" to pan dyrektor Andrzej i pan Rysio, panie ogrodniczki Ania, Edyta, Gabrysia, dwie Jole i Dorota - pomysłodawczyni i koordynatorka całego przedsięwzięcia. Wiosną będzie pięknie.
1
SZKOLENIOWE MARSZE NA ORIENTACJĘ
W ramach obchodów XLIII Raidu Kleebergowskiego dnia 4 października uczniowie klasy VIII w sześcioosobowym składzie wraz z opiekunami wzięli udział w tym przedsięwzięciu, zorganizowanym przez Oddział PTTK w Radzyniu Podl., Wójta Gminy Milanów i Proboszcza Parafii Rudno. Celem było uczczenie pamięci bohaterskich żołnierzy SGO „Polesie” i mieszkańców Rudna zamordowanych przez Niemców w 1940 roku. Uczestnicy rajdu obejrzeli o tych wydarzeniach niedawno nakręcony film ,,Tam gdzie owce moje tam i pasterz,, którego premiera będzie niedługo w telewizji TVP Historia. Każda szkoła dostała od organizatora z PTTKu znaczki okolicznościowe oraz kompas. Bardzo smaczny posiłek turystyczny na podsumowanie został przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rudna II a uczestnicy z Wisznic przekazali nam zaproszenie na kolejne jubileuszowe Marsze na Orientację które odbędą się 24 października.
18
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Głośne czytanie jest niezwykle ważne. Rozbudza wyobraźnię, uczy wrażliwości, wzbogaca słownictwo, zabiera w dalekie podróże, wzmacnia poczucie wartości i pewności siebie. Ponadto głośne czytanie ułatwia naukę w szkole i pozwala wspaniale spędzić wolny czas. Jak powiedziała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najwspanialsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”. Nasza szkoła aktywnie włączyła się w akcję wspólnego czytania na głos. Wzięli w niej udział Pan Dyrektor Andrzej Iwanejko, przedstawiciele Grona Pedagogicznego, przedstawiciele Rodziców naszych uczniów, jak również uczniowie. Uczennice klasy VII wraz z panią bibliotekarką odwiedziły przedszkolaków, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klasy I-III, aby przeczytać im wiersze koncentrujące uwagę i aktywizujące do doskonalenia wymowy oraz piękne bajki, m.in. „Calineczkę” Hansa Christiana Andersena. Pan Dyrektor czytając opowiadania Neli Małej Reporterki zabrał nas w niezwykłe miejsce- Machu Picchu, a uczniowie klasy VI czytali fragmenty „Małego Księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Koordynatorem akcji czytania na głos w naszej szkole była p. Anna Siuciak. To był dla nas wszystkich bardzo mile spędzony czas. Czytanie jest super!
25
„Zerowiaki u myśliwego”
28 września 2023r. dzieci z klasy „0” wraz z wychowawczynią p. Beatą Węgrzyn wzięły udział w wycieczce do Koła Łowieckiego nr 79 „Knieja” w Radzyniu Podlaskim, stanica w Łózkach. Uczestników spotkania przywitał myśliwy pan Stanisław Golecki, który opowiedział dzieciom o swojej pasji, aby mogły poznać bliżej rolę myśliwego w życiu lasu. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, zadawały pytania. Nie zabrakło degustacji wyrobów z dziczyzny, kiełbasek z grilla, zwiedzania stanicy myśliwskiej i jej otoczenia. Na koniec każde dziecko otrzymało dyplom za udział w spotkaniu „Co żyje i hasa na polach i w lasach” oraz niespodzianki ufundowane przez Zarząd Koła Łowieckiego nr 79 „Knieja”. Na zaproszenie gospodarza sąsiadującego ze stanicą myśliwską, dzieci mogły zobaczyć zwierzęta, które hoduje oraz posłuchać ciekawostek na ich temat.
14
Kino i sala zabaw
25 września uczniowie z klasy I, II i III obejrzeli film na motywach lektury "O psie, który jeździł koleją". Film mądry, piękny i wzruszający. Poruszał trudne tematy związane z chorobą, strachem , niemocą a jednocześnie mówił o nadziei i wierze w ludzi. Najpiękniejszy bohater- Lampo - stał się ulubieńcem dzieci. Niejedna łza popłynęła w ciemnościach. Emocje po filmie miały upust na sali zabaw gdzie wśród radosnych okrzyków i zabaw szybko minął czas. Organizatorem wyjazdu była pani Dorota Iwanejko.
6
Jesień
Choć lata żal, to w naszej szkole zawitała już pani Jesień w którą wcieliła się pani Dorota. Kolorowa, radosna i z pełnym koszem darów odwiedziła najmłodszych uczniów, przedszkolaków i pokój nauczycielski. Zajrzała na boisko i plac zabaw. Przyniosła ze sobą zagadki i ciekawostki o zwierzętach. Dzieciaki mogły zajrzeć do kosza, wybrać coś dla siebie i sprawdzić swoją wiedzę na temat warzyw i owoców. Pani Jesień obiecała, że będzie piękna i pogodna, chociaż deszcz i wiatr to jej nieodzowni kompani. Dla dzieci były to niezwykle i zabawne spotkania.
6
Pająk nie taki straszny
Klasa II i ,III wraz z wychowawczyniami- panią Dorotą i panią Jolą odwiedziły wystawę pająków w Radzyniu Podlaskim. Egzotyczne okazy wzbudziły wielkie zainteresowanie i ogromne emocje - od strachu po fascynację. Usłyszeliśmy szereg ciekawostek o tych stawonogach. Najodważniejsi mogli potrzymać je w rękach lub pogłaskać. Niektórzy oswoili arachnofobię czyli lek przed pająkami. Okazuje się, że pająki bardziej boją się ludzi niż my ich.
12
WYBORY NA OPEKUNA SAMORZĄDU
18 września odbyły się wybory na Opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Do wyborów kandydowało 10 nauczycieli. Głosować na swoich kandydatów mogli uczniowie kl. III-VIII sz.p., t.j. 54 uczniów. W wyborach oddano 48 głosów (6 uczniów nieobecnych). Wszystkie głosy były ważne. Wyniki głosowania: 3 m-e p. Bożena Rogulska (7 głosów) 2 m-e p. Gertruda Banachowicz (12 głosów) 1 m-e p. Gabriela Krawiec (15 głosów) W wyniku przeprowadzonych wyborów na Opiekuna S.U. powołano p. Gabrielę Krawiec. Nad całością i przebiegiem liczenia czuwała p. Marta Wawryszczuk. Dziękujemy także uczniom kl. IV i VI za pomoc logistyczną w wyborach.
NARODOWE CZYTANIE W ZS W SUCHOWOLI
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół im. S. Czetwertyńskiego w Suchowoli W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w Polsce 9 września. W naszej szkole zaś obchody Narodowego Czytania miały miejsce 20 września. Tegoroczną lekturą podczas dwunastej odsłony Narodowego Czytania była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej- wybitnej pisarki epoki pozytywizmu. W swojej twórczości poruszała tematy dotyczące problematyki społecznej, narodowościowej, kobiecej, także feministycznej. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmującej tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023r. W naszej szkole cała społeczność szkolna i przybyli goście w osobie Pana Wójta Tomasza Jurkiewicza i kierownika Zespołu Szkół w Wohyniu Pana Roberta Rosińskiego mieli możliwość wysłuchania wielu fragmentów dotyczących XIX-wiecznych realiów, tradycji, pracy w polu, relacji społecznych oraz opisów nadniemeńskiej przyrody. Fragmenty powieści przeczytali m.in. Wójt Gminy Wohyń Pan Tomasz Jurkiewicz i Dyrektor naszej szkoły Pan Andrzej Iwanejko. Dodatkowego klimatu nadała tematyczna dekoracja oraz kącik plonów i dawnych przedmiotów wykorzystywanych przy pracy w polu i życiu codziennym. Nie zabrakło też muzycznych akcentów, uczniowie zaśpiewali między innymi piękne ludowe pieśni „Lipka” i „Ty pójdziesz górą, a ja doliną”. Wszyscy uczestnicy wydarzenia mieli również możliwość wysłuchania nagrania piosenki Czesława Niemena „Czas jak rzeka” oraz poczęstowania się kanapkami ze świeżego chleba z wiejskim smalczykiem i kiszonym ogórkiem. Szczególne podziękowania należą się nauczycielom tj. p. Annie Siuciak, p. Jolancie Kiszkowskiej i p. Gertrudzie Banachowicz oraz uczniom z kl. V i VI zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie tej niezwykłej akcji. Kolejne Narodowe Czytanie już za rok. Będziemy czytać „Kordiana” Juliusza Słowackiego
19
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
"AKTYWNA" WYCIECZKA
12 czerwca 2023 roku uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Parku Linowego ,,MARGAJ” niedaleko Białej Podlaskiej. Park Linowy usytuowany jest w niezwykle pięknym terenie. Park Linowy Margaj to alpinistyczny park linowy z podwieszanymi ścieżkami w koronach drzew oraz dziecięcy park siatkowy. Hotel, w którym nocowaliśmy był bardzo czysty i schludny. Pokoje 3-4 i 5 osobowe. Po śniadaniu i zakwaterowaniu wyruszyliśmy na trasy w parku. Każdy musiał przejść próbny tor przeszkód i podstawowe przeszkolenie. Po pomyślnym egzaminie instruktor proponował trasy odpowiednie do wieku. Większość z nas pokonała trasę nr 2, która wydawała się na pozór łatwa……..jak się później okazało to było wyzwanie! Brawa należą się tym, którzy odważyli się wejść na trasę nr 3 !!!! Pokonanie jej to nieprawdopodobna odwaga, ogromna siła woli i umiejętności. Do takich należą między innymi: najmłodszy Kacper Gontarz i oczywiście niesamowita pani Ola Kolęda oraz pan Leszek Gumieniak. Mimo wiatru tyrolka poszła świetnie, a przejście po moście linowym zasługiwało na brawa. Najmłodsi byli na trasie nr 1 i dzielnie przechodzili kolejne etapy po trudnym torze. Potem był pyszny obiad, zwiedzanie okolicy a wieczorem grill. Wspólny posiłek i talent show w wykonaniu wszystkich chętnych umilił czas i pozwolił świetnie się bawić każdemu. Następnego dnia 13 czerwca rano po śniadaniu wyruszyliśmy do Szkółki Jeździeckiej "HUZAR”. Tam dwoje sympatycznych właścicieli oprowadzili nas po stajniach, opowiadali o historii powstania szkółki, ciekawostkach z drugiej wojny światowej i oddziałach konnych walczących na tym terenie. Dzieci mogły także zobaczyć rekwizyty z tamtych czasów: ubrania, wyposażenie żołnierzy, uprzęż konną i broń jakiej używali wówczas partyzanci. Dzieci mogły same karmić, czyścić konie i pomagać w siodłani przygotowanych wierzchowców. Małe dzieci jeździły na pięknym białym kucyku. Pokonywały specjalny tor przeszkód i musiały wykonać dodatkowe zadania: trafianie piłeczką do celu, przenoszenie elementów, umieszczanie piłeczek w odpowiedniej skrzyneczce. Starsi uczyli się jazdy na gniadym wierzchowcu. Czekając na własną kolejkę, można był częstować się kiełbaskami z grilla. Dla wielu uczestników były to niezapomniane chwile i pierwszy kontakt z konną jazdą. Po obiedzie wyruszyliśmy do Janowa Podlaskiego. Zwiedziliśmy rynek, katedrę i zakupiliśmy oczywiście pamiątki. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do MAC DONALDA bo takie było życzenie wszystkich uczestników naszej wycieczki. Wróciliśmy do Suchowoli wieczorem o 19.30. To była udana wycieczka pełna przygód i niespodzianek. Należy podkreślić, że przekrój wiekowy uczestników był bardzo duży, ale atmosfera i kultura jaką reprezentowali uczniowie zasługuje na pochwałę. Dziękuję Wszystkim za wspólnie spędzony czas organizator wycieczki- Bożena Rogulska.
59
ZAMOŚĆ-MIASTO IDEALNE
13 czerwca br. odbyła się wycieczka do Zamościa zorganizowana przez p. Annę Siuciak. Uczestniczyło w niej 22 uczniów naszej szkoły oraz opiekunowie: p. Gertruda Banachowicz i p. Jolanta Kiszkowska. Pierwszym punktem wycieczki było ZOO. Widzieliśmy tam wspaniałe okazy niespotykanych w Polsce zwierząt. O niektórych usłyszeliśmy po raz pierwszy. Podziwialiśmy różne gatunki małp, zebry, żyrafy oraz lwy i tygrysy. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się gady, które w środowisku naturalnym są niebezpieczne, a w ZOO mogliśmy je oglądać na wyciągnięcie ręki. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska ptakom i rybom. Zwierzęta były bardzo spokojne i z gracją pozowały do zdjęć. Tylko słynne kapibary okazały się nieśmiałe;) Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci. Wycieczka okazała się wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Po intensywnym zwiedzaniu ogrodu zoologicznego wysłuchaliśmy na żywo hejnału z wieży Ratusza. Ciekawostką jest to, że melodia grana jest tylko w 3 strony świata, ponieważ nie gra się hejnału w stronę zachodnią. Według legendy założyciel miasta, hetman Jan Zamoyski, zakazał grać trębaczowi w kierunku Krakowa, czyli ówczesnej siedziby króla Zygmunta III Wazy, którego planów hetman nie popierał. Ratusz w Zamościu może pochwalić się 52 metrową wieżą zegarową oraz najbardziej charakterystycznymi, szerokimi, dwuskrzydłowymi wachlarzowymi schodami, które zostały dobudowane dopiero w XVIII wieku. Następnie ze smakiem zjedliśmy obiad w restauracji „Polonia” i udaliśmy się do Manufaktury Słodyczy "Tęcza", gdzie każdy uczestnik wycieczki mógł obserwować proces powstawania cukierków i samodzielnie wykonać kolorowego lizaka. Po słodkich warsztatach podziwialiśmy Stare Miasto – perłę renesansu. Warto dodać, że w 1992 roku, zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rynek jest matematycznie idealny – po każdej stronie placu o wymiarach 100 × 100 metrów znajduje się po 8 podcieniowych kamienic. Obejrzeliśmy wszystkie kamienice, byłe więzienie, synagogę oraz fragment muru obronnego. Zwiedziliśmy również Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego. Świątynia została wybudowana pod koniec XVI wieku według projektu Bernardo Morano. Styl Katedry określany jest jako tzw. renesans lubelski. Silnie nawiązuje do architektury włoskiej. Udaliśmy się na spacer po Parku Miejskim. Byliśmy również przy pomniku Jana Zamoyskiego i przed Pałacem Zamoyskich. Pomnik jest dość nowy- z 2005 roku (400 rocznica śmierci założyciela miasta). Przekonaliśmy się, że Zamość to naprawdę piękne miasto - o bogatej historii, przyjazne turystom, czyste i pełne zieleni. W drodze powrotnej, mimo zmęczenia, byliśmy pełni energii i umilaliśmy sobie czas podróży wspólnym śpiewem. Mamy nadzieję, że kiedyś ponownie odwiedzimy Zamość
48
"(Nie)zwykła matematyka”
W roku szkolnym 2022/2023 Uczniowie Naszej Szkoły uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „(Nie)zwykła matematyka”. Celem projektu było rozwijanie zainteresowań i umiejętności matematycznych. W ramach działań projektowych zrealizowanych zostało 10 zadań z 10 modułów. Dzięki zaangażowaniu uczniów udało się wykonać zaplanowane projekty i „odczarować” Królową Nauk – MATEMATYKĘ. Dzięki czemu otrzymaliśmy Certyfikat potwierdzający udział Naszej Szkoły w projekcie. Uczniowie rozwiązywali problemy matematyczne, które uczyły pracy w grupie i pokazywały, że matematyka nie jest taka straszna jak się wydaje. Z nadzieją na udział w kolejnej edycji projektu szkolny koordynator: Magdalena Leszcz
10
Archiwum Aktualności