27 września 2024 r . w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy im Z Sękowskiej w Radzyniu Podl. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego oraz literackiego pt. "Spotkanie z aniołem" w ramach XIII Dni z Aniołami. Wśród laureatów są dwie uczennice naszej szkoły. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy III – Karolina Wójcik – Kowalik. Trzecie miejsce zdobyła również uczennica klasy III – Nikola Mikitiuk. Dziewczynki wykonały prace pod opieką pani Doroty Iwanejko. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
"Szkoły pełne talentów 3"
Ruszyla akcja Lidla "Szkoły pełne talentów 3"! Nasza szkoła po raz trzeci bierze udział w tej akcji. Za każde wydane w Lidlu 50 zł na zakupy wśród których znajdzie się warzywo lub owoc dostaniecie kupon- tzw "telanciaka". Razem zbieramy talenciaki, za które wybierzemy później nagrody z katalogu Lidla. Pamiętajcie aby robiąc zakupy upominać się przy kasie o "talenciaki". W jaki sposób przekazać zebrane punkty naszej szkole? Są trzy drogi: 1. Zeskanować kod QR, który znajduje się na Talenciaku przypisując go naszej szkole. 2. Wejść na stronę szkoly.lidl.pl i tam przepisać kod alfanumeryczny. 3. Przekazując Talenciaki fizycznie danej szkole do specjalnie przygotowanych pudełek. Nasza szkoła widnieje w bazie loterii jako Szkoła Podstawowa w Suchowoli (proszę o dokładne sprawdzenie bo są tam szkoły z Suchowoli w całej Polsce, najłatwiej wybrać tę z województwa lubelskiego). Razem możemy więcej! W ubiegym roku zebrane talenciaki wymieniliśmy na zestaw piłek oraz gigaBierki. Dziękujemy za wsparcie w akcji. Kupony spływały do nas z całej Polski! Koordynatorem akcji była p. Beata Węgrzyn.
Wybory Opiekuna Samorządu Uczniowskiego
05 września odbyły się wybory na Opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Do wyborów kandydowało 8 nauczycieli. Głosować na swoich kandydatów mogli uczniowie kl. II-VIII sz.p., t.j. 68 uczniów. W wyborach oddano 65 głosów (2 uczniów nieobecnych). Jeden głos nieważny. Wyniki glosowania: 3 m-e p. Dorota Iwanejko i p. Leszek Gumieniak (po 9 głosów) 2 m-e p. Gertruda Banachowicz (11 głosów) 1 m-e p. Anna Siuciak (26 głosów) W wyniku przeprowadzonych wyborów na Opiekuna S.U. powołano p. Annę Siuciak. Nad całością i przebiegiem liczenia czuwała p. Gabriela Krawiec. Dziękujemy także uczniom kl. VII za pomoc logistyczną w wyborach.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
- 1
Stypendia dla najzdolniejszych uczniów za rok szkolny 2023/2024
Najzdolniejsi uczniowie ze szkół w Gminie Wohyń nagrodzeni.
Już po raz czwarty uczniowie z wysokimi wynikami w nauce oraz osiągnięciami artystycznymi zostali wyróżnieni przez Wójta Gminy Wohyń i Radę Gminy Wohyń. Tradycyjnie, uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów dla 38 najzdolniejszych uczniów nastąpiło na sesji Rady Gminy Wohyń 30-08-2024 r., w obecności rodziców, Wójta Gminy Wohyń, Radnych Gminy Wohyń, dyrektorów szkół oraz zgromadzonych gości. Wśród nagrodzonych było dziewięcioro uczniów z naszej szkoły: Szymon Janczewski kl.IV, Oliwia Belniak, Jakub Burdon, Szymon Kowalik, Gabriela Paginowska - kl. V, Martyna Belniak - kl. VI, Łucja Bilska i Mateusz Siuciak - kl. VII oraz Kacper Bylina z kl. VIII.
„Życzyłbym sobie, by z roku na rok było Was coraz więcej” – zwrócił się do nagrodzonych Wójt Tomasz Jurkiewicz, który podziękował uczniom, rodzicom i nauczycielom za pracę w zakończonym roku szkolnym 2023/2024.
Nagrodzeni uczniowie w asyście swoich rodziców odebrali gratulacje i dyplomy, a wymiernym podziękowaniem była nagroda pieniężna.
Zgodnie z Regulaminem w sprawie określenia szczegółowych warunków udzielania stypendiów dla uzdolnionych uczniów, stypendium jest przyznawane uczniom klas IV – VIII, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,25 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania lub uzyskali wybitne osiągnięcia artystyczne, lub wyniki sportowe.
13GRATULACJE!!!
Zakończenie roku szkolnego 2023/24
- 19
POŻEGNANIE ZE SZKOŁĄ KLASY ÓSMEJ
14
„Z ekologią na Ty”
Zakończyliśmy realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z ekologią na Ty” pod honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska!!! Polegał on na realizowaniu przez osiem miesięcy zadań przypisanych do pięciu modułów. W ramach tego przedsięwzięcia w naszej szkole zorganizowano wiele ekologicznych wydarzeń, które kształtowały poczucie odpowiedzialności u uczniów za otaczającą nas przyrodę. Po spełnieniu wszystkich wymogów edukacyjnych zawartych w regulaminie projektu efektem naszej całorocznej wspólnej pracy jest certyfikat, który otrzymała szkoła. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy. Koordynatorem akcji była p. Anna Siuciak
1
Wycieczkowo przed wakacjami
W ostatni tydzień zajęć dydaktycznych, więc wiele klas skorzystało ze sprzyjającej pogody i wybrało się na niedalekie wycieczki. Klasa III i IV odwiedziły jednostkę wojskową w Bezwoli, zapoznały się ze szczegółami pracy osób tam zatrudnionych i mogli obejrzeć niektóre elementy wyposażenia jednostki. Chłopcy byli zachwyceni ilością znajdujących się tam łusek po pociskach. Natomiast klasy VI, VII i VIII wybrały się z wychowawcami na wycieczkę rowerową nad pobliskie Jezioro Izdebno. Uczniowie skorzystali z przysmaków tamtejszego baru, oddali się relaksowi w cieniu, grze w siatkówkę plażową, a niektórzy schłodzili się także w wodach jeziora. Klasa VI popłynęła także rowerem wodnym dookoła jeziora. To było przyjemne zakończenie roku szkolnego.
8
„Z ekologią na Ty”
Zakończyliśmy realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z ekologią na Ty” pod honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska!!! Polegał on na realizowaniu przez osiem miesięcy zadań przypisanych do pięciu modułów. W ramach tego przedsięwzięcia w naszej szkole zorganizowano wiele ekologicznych wydarzeń, które kształtowały poczucie odpowiedzialności u uczniów za otaczającą nas przyrodę. Po spełnieniu wszystkich wymogów edukacyjnych zawartych w regulaminie projektu efektem naszej całorocznej wspólnej pracy jest certyfikat, który otrzymała szkoła. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy. Koordynatorem akcji była p. Anna Siuciak.
1
„(Nie)zwykła matematyka”
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „(Nie)zwykła matematyka” był realizowany w naszej szkole jako innowacja pedagogiczna od września do maja 2024 r. Projekt angażował uczniów do wykonywania ciekawych zadań uświadamiając młodym ludziom jakie szerokie zastosowanie w praktyce i codziennym życiu ma matematyka. Uczniowie chętnie pracowali w grupach, współdziałali, dzielili się swoją wiedzą i pomysłami, wspierali siebie nawzajem oraz uczyli się od siebie. Po zrealizowaniu zaplanowanych działań i jako potwierdzenie zakończenia projektu otrzymaliśmy CERTYFIKAT.
Poznajemy Warszawę…
4 czerwca 2024r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki była Biblioteka UW i Ogród tejże Biblioteki, który mieści się na jej dachu. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod wielkim wrażeniem ogromnych przestrzeni wewnątrz Biblioteki oraz ilości jej zbiorów. W czasie zwiedzania poznali jej historię oraz dowiedzieli się, jak funkcjonuje obecnie. Po zwiedzaniu Biblioteki przyszedł czas na spacer po ogrodzie, który znajduje się 16 metrów nad ziemią. Jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów tego typu w Europie. Składa się z dwóch części- górnej i dolnej, połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Nasi uczniowie spacerowali i podziwiali nie tylko otaczającą w ogrodzie przyrodę ale również panoramę Warszawy, a przez szklany dach zajrzeli z góry do wnętrza Biblioteki. Następnie wraz z przewodnikiem wszyscy udali się m.in. na Plac Zamkowy, plac Teatralny, rynek Starego Miasta. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudził Pomnik Małego Powstańca. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie parku w Łazienkach Królewskich. Zachwyca on nie tylko zielenią, ale również architekturą. Stara Pomarańczarnia, Pałac na Wodzie, czy pomnik Chopina- to tylko niektóre atrakcje, które czekały na naszych szkolnych turystów. Punktem kulminacyjnym wycieczki był pyszny obiad w jednej z warszawskich restauracji. Kierownikiem wycieczki była p. Anna Siuciak.
32
DZIEŃ DZIECKA
03 czerwca odbył się Dzień Dziecka zorganizowany przy współpracy Rady Rodziców, OSP Suchowola i grona pedagogicznego naszej szkoły. Na początek przez Suchowolę przeszedł tradycyjny barwny korowód. Następnie z ramienia Samorządu Uczniowskiego odbyły się pokazy talentów. Nasi uczniowie pokazali swoje umiejętności wokalne (Ania Janczewska, Maja Bogdańska, Eliza Nowacka, Martyna Fryszko oraz Gabrysia i Lena Paginowskie), talenty taneczne (Oliwia Padarz, Marcelina Kardas, Amelka Kwitek, Nikola i Ewelina Kula, Oliwia Belniak, Wiktoria Fryszko), zaś swoje prace i talent plastyczny pokazał nam Bartek Paginowski. W dalszej części dnia wszyscy uczestnicy mogli skorzystać w wielu atrakcji. Było brykanie na dmuchańcu (dziękujemy Państwu Jankowskim za tę atrację), zwiedzanie kabiny ciężarówki typy TIR (dziękujemy p. Kacprowi Kardasowi za udostępnienie swego miejsca pracy), zabawy w samochodzie i przebieranie się za starżaków (dziękujemy OSP SUCHOWOLA), plecenie warkoczyków, strefa baniek mydlanych i malowanie buziek (dziękujemy mamom z Rady Rodziców i MCK), a także przeciąganie liny, wyścigi w workach, przelewanie wody gąbką na czas oraz zabawa w losowanie ubrań do przebrania. Całości dopełniły pyszne kiełbaski przygotowane na szkolnej stołówce oraz smakowite lody ufundowane przez Radę Rodziców.
47
"Pszczoła to skarb"
W Wohyniu Dzień Dziecka to niezwykłe święto. Tego dnia uroczystości zostały połączone z rozstrzygnięciem XXV Powiatowego Konkursu Plastycznego „ Pszczoła to skarb ”. O historii i pomyśle opowiedział „ojciec konkursu” – honorowy prezes Koła Pszczelarzy w Wohyniu- p. Kazimierz Brudkowski Laureaci konkursu odebrali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Wśród nich znalazły się nasze uczennice. Kategoria „Junior”: III miejsce – Martyna Kot – kl. II – Zespół Szkół im. Seweryna Czetwertyńskiego w Suchowoli Kategoria "Młodzik" Wyróżnienie: Martyna Belniak – kl. VI - Zespół Szkół im. Seweryna Czetwertyńskiego w Suchowoli Gratulacje dla wszystkich uczestników, a szczególne dla laureatek.
5
KONKURS KALIGRAFICZNY
24 maja 2024 r. odbył się XII Gminny Konkurs Kaligraficzny w Szkole Podstawowej w Ostrówkach pod patronatem Wójta Gminy Wohyń. Do konkursu przystąpiło 20 uczniów z trzech szkół Gminy Wohyń - Szkoły Podstawowej w Lisiowólce, Ostrówkach i od nas z Suchowoli. Wśród naszych uczniów znaleźli się nagrodzeni: Laureatami konkursu zostali: Kategoria klas I-II Wyróżnienie - Oliwia Padarz Kategoria klas V-VI Mistrz Kaligrafii - Martyna Belniak Wyróżnienie - Oliwia Belniak Kategoria klas VII-VIII Wyróżnienie - Milena Górna Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy p. G. Banachowicz oraz nauczycielom z klas I-III (p. E. Suskiej i p. J. Kiszkowskiej) za propagowanie pięknego pisania.
18
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem” – Kornel Makuszyński 24 maja 2024r. w naszej szkolnej bibliotece odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, obejrzeli występ artystyczny w wykonaniu uczniów klasy piątej. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książki. Odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanowali książki, a Pan Dyrektor wielką księgą dokonał pasowania każdego z uczniów. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczanie książek. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Miejsce, jakim jest biblioteka, ma się kojarzyć z miejscem radosnym i bezpiecznym, z miejscem, gdzie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać. Koordynatorem całej uroczystości była p. Anna Siuciak.
3
DZIEŃ OTWARTRY W RADZYŃSKIEJ POLICJI
Dnia 22 mają , uczniowie klasy siódmej i ósmej odwiedzili Radzyńską Jednostkę Policji. Poznali zasady rekrutacji do służby w Policji, przyjrzeli się pracy technika kryminalistyki czy przewodnika psa służbowego. Ponadto mogli zajrzeć w wiele ciekawych miejsc, które znajdują się na terenie komendy, jednak największym zainteresowaniem cieszyła się strzelnica. Na koniec był jeszcze spacer po pałacowym dziedzińcu.
18
OMTTK w Biłgoraju
W dniach 10 i 11 maja 2024 r. w Biłgoraju drużyna naszej szkoły w składzie Ewelina Kula, Gagryś Kozak Nikola Kula z opiekunem uczestniczyli w jubileuszowym 50 wojewódzkim OMTTK (Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno krajoznawczym). Oprócz rywalizacji uczestnicy zwiedzali piękny Zwierzyniec oraz wchodzili na Bukową Górę.
14
NOCOWANIE I KONSTRUOWANIE
Kolejna odsłona zabaw konstrukcyjnych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Podczas nocowania w szkole uczniowie kl. VI składali modele Lego, które ilustrują prawa dynamiki. Modele wyrzutni do piłki, skoczni narciarskiej, karuzeli, czy pojazdów napędzanych wiatrem przybliżyły w praktyce prawa fizyczne. Dzięki temu fizyka nie jawi się już jako trudna dyscyplina naukowa.
5
Niebo nad Nami
10 maja mieliśmy przyjemność gościć Niebo nad Nami - Radzyńskie Koło Astronomiczne. Zajęcia poprowadził przewodniczący stowarzyszenia Wojciech Mańko. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć teleskop oraz poznać jego budowę a także zasady jego działania. Zgłębili również podstawy działania wszechświata, grawitację, pola magnetyczne, a także zależności funkcjonowania Ziemi, między innymi dlaczego występują dni i noce polarne, efekt cieplarniany, gdzie jest nasze miejsce w układzie słonecznym, galaktyce i we wszechświecie oraz wiele innych. Nie zabrakło również przedstawienia innych planet układu. Uczestnicy mogli być jeszcze bliżej księżyca, o którym również sporo opowiedzieliśmy. Niestety totalne zachmurzenie nieba nad Suchowolą nie pozwoliło na dokonanie żadnych obserwacji
6
Wycieczka do Jastrzębiej Góry, na Hel i do Władysławowa
W dniach 22-26 kwietnia 2024 rok
Dzień 1.
Wyruszamy wcześnie o 6.05 ze stacji PKP Radzyń Podlaski. Pierwsza przesiadka w Warszawie i stacja końcowa w Gdyni głównej. Podróż minęła bardzo dobrze. Każdy zajął miejsce i umilał sobie drogę jak tylko potrafił.
Później wyruszyliśmy na koniec Mola Południowego, gdzie mieści się Gdyńskie Akwarium W kilkudziesięciu ogromnych akwariach oglądaliśmy ponad dwieście gatunków ryb, płazów, gadów i bezkręgowców. Sale podzielone są tematycznie. Zwierzęta z pogranicza wody i lądu wprowadzają nas w nieznany świat, z którym na co dzień nie mamy do czynienia. Prawdziwie estetyczne i egzotyczne przeżycia czekaLy w sali z prawdziwą rafą koralową oraz jej kolorowymi mieszkańcami. W ciemnej przestrzeni wodnych zwierząt świata zamieszkują lubiące zimne głębie oceanu, różnorodne ryby w tym rekiny, czy olbrzymie rozgwiazdy. Prawdziwym hitem kolekcji Akwarium Gdyńskiego są anakondy i strętwy znane pod nazwą węgorza elektrycznego, które można znaleźć w przestrzeni prezentującej naturalne środowisko Dorzecza Amazonki. Samice anakond w Akwarium Gdyńskim mają ponad 5,5 metrów długości, więc budzą w zwiedzających dreszcz na myśl o spotkaniu ich w naturalnym środowisku. Węgorze elektryczne natomiast gromadzą przed szybą swojego akwarium tłumy gości, którzy nie tylko podziwiają te niesamowite stworzenia, ale dzięki specjalnemu systemowi mogą ich także posłuchać.
Później wędrując nabrzeżem mogliśmy podziwiać statek-muzeum "Dar Pomorza" cumuje przy przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Żaglowiec z 1909 został zbudowany w Hamburgu na potrzeby szkoły morskiej. Do Gdyni przybył w 1930 roku, po zakupie ze składek społeczeństwa. Od tego czasu jest jednym z najpiękniejszych trójmiejskich symboli.
Drugą atrakcją był ORP Błyskawica to prawdziwy zabytek klasy zerowej – jest najstarszym zachowanym niszczycielem – weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny – od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r.
ORP Błyskawica wciąż nosi biało-czerwoną wojenną banderę. Pozostaje w składzie 3. Flotylli Okrętów MW RP i ma etatową marynarską załogę. Dokumentuje tradycje walk polskich marynarzy, jest miejscem reprezentacyjnych spotkań i uroczystości państwowych, w tym uroczystych promocji oficerów Marynarki Wojennej, ostoją odwiecznego morskiego ceremoniału, a równocześnie świetnie utrzymanym zabytkiem wojennomorskiej techniki o światowej randze.
Kolejnym etapem była podróż z Gdyni autobusem kursowym PKS do Jastrzębiej Góry. Blisko 2 godziny jazdy przybliżyło nas do miejsca zakwaterowania w Ośrodku BIG-FOOT. Przywitał nas serdecznie właściciel pan Darek i pomógł w zakwaterowaniu. Pokoje były czyste , estetycznie urządzone, każdy miał osobną łazienkę z prysznicem a nawet z były takie, które miały aneks kuchenny. Po tym każdy chętnie skorzystał z gorącego prysznica i myślał o wypoczynku.
Dzień 2.
Przywitał nas opademi śniegu. Dzięki uprzejmości właściciela mogliśmy dotrzeć prywatnymi busami do Władysławowa i kolejką PKP wyruszyć na Hel.
Po wyjściu z dworca kolejowego przeszliśmy do sąsiadującego z nim Parku rzeźby kaszubskiej , gdzie przygotowano wystawę drewnianej rzeźby kaszubskiej.Największym obiektem jest 15-metrowa rzeźba rzepki, nawiązująca do wiersza autorstwa Juliana Tuwima, wpisana do rekordów Guinnessa jako najdłuższa, wykonana w jednym kawałku rzeźba z drewna. Ponoć co dwie godziny począwszy od 10.00 do 18.00 można odsłuchać nagranego w czterech językach wiersza. My akurat byliśmy w innych godzinach i nie słyszeliśmy go. Poza rzepką jest sporo ławek i koszy na śmieci ozdobionych motywami zwierzęcymi.
Wędrując dalej Ulicą Wiejską -oglądaliśmy ciekawe zabytkowe domkami.
Są to niewysokie, bielone domki, których powstanie datuje się na I połowę XIX wieku. Charakterystyczne wąskie ściany szczytowe ustawione zawsze frontem do ulicy nadają tym budowlom niepowtarzalny charakter.
Dotarliśmy wreszcie do Portu rybacki w Helu. Ulica Bulwar Nadmorski – to port i przystań, stąd wyruszają statki w dalekie rejsy.
Było wietrzne i trochę zimno, więc musieliśmy wypić gorącą czekoladę w pięknej i stylowej kafejce pirackiej.
Mijając wrak kutra i ruszając dalej na południe, po chwili dotarliśmy do usypanego z wielkich kamieni monumentu nazwanego Kopcem Kaszubów ..
Odsłonięty 23 czerwca 2013 roku pomnik symbolizuje dwie rzeczy: jedność społeczności kaszubskiej (o czym przypomina Gryf Kaszubski, umieszczony w jego centralnej części) oraz początek Polski.
Po drodze mijaliśmy Fortyfikacje Półwyspu Helskiego. To jeden z ciekawszych zespołów umocnień w Polsce, ciągnący się od Kuźnic aż po Cypel. Muzeum ma siedzibę w dwóch największych obiektach: wieży kierowania ogniem i w stanowisku artyleryjskim potężnej baterii Schleswig-Holstein
Widzieliśmy także Muzeum Rybołówstwa w Helu. Placówka ma siedzibę w poewangelickim kościele Św. Piotra i Pawła, tuż przy porcie, jest to Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Na koniec dotarliśmy do Fokarium. To jedyne w Polsce fokarium z fokami szarymi, mające na celu odtworzenie kolonii tego gatunku, część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.. Ośrodek istnieje od 1999r., choć działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto znacznie wcześniej. Inspiracją była udana próba wyleczenia, pierwszej dostarczonej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin .W fokarium bada się m.in. zachowanie fok, sposoby odżywiania i ich dietę, wiek, trasy wędrówek, zatrucie tkanek substancjami toksycznymi, a także stan zapasożycenia oraz ustala najważniejsze zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt.
Podziwialiśmy tresurę i oryginalne popisy fok.
Dzień 3.
Przyjechaliśmy do Parku Miniatur Latarni Morskich. To miejsce, gdzie można zobaczyć miniatury najważniejszych latarni morskich na polskim wybrzeżu. Każda z tych miniatur została starannie wykonana i odwzorowuje rzeczywiste latarnie morskie.
Park ten nie tylko prezentuje architektoniczne detale latarni, ale także dostarcza informacje na temat historii i znaczenia tych struktur dla bezpieczeństwa żeglugi na Bałtyku. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o dziedzictwie latarni morskich.
Odważni mogli wejść do domu do góry nogami. To atrakcja przeznaczona przede wszystkim dla tych , którzy nie mają problemu z błędnikiem.
Bazuje na zjawiskach iluzji i „oszukiwaniu mózgu” przez wzrok i błędnik. W domu wszystko umieszczone jest do góry nogami. Wchodzący ma wrażenie, że zaraz się przewróci.
Mózg podpowiada, że stoi się na głowie, zaś ciało stara się do tego przystosować. Po wyjściu z takiego pomieszczenia ciężko jest utrzymać równowagę.
Jednocześnie w domu do góry nogami można spojrzeć na wnętrze mieszkania z zupełnie innej, niespotykanej na co dzień perspektywy.
Następnie pokonując spacerkiem trasę blisko 10 kilometrów , dotarliśmy do Ośrodek Przygotowań Olimpijskich CETNIEWO
Obiekt to przede wszystkim czołowy w Polsce obiekt szkolący sportowców w tym polską kadrę narodową. To tutaj od 50-u lat szlifują swoje umiejętności sportowcy w boksie, judo, zapasach, podnoszeniu ciężarów, szermierce i wielu innych dyscyplinach sportowych.
Niektórzy już próbowali swoich sił w ulubionych dyscyplinach sportu.
Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy do Aleja Gwiazd Sportu.
Dla upamiętnienia wielkich polskich sportowców na fragmencie promenady w 2000r powstała ALEJA GWIAZD SPORTU. Obecnie promenada mieści 36 mosiężnych gwiazd wmurowanych w granitowych płytach, na których wygrawerowane są nazwiska sławnych polskich sportowców.
Dzień 4
Dzisiaj zwiedzamy Jastrzębią Górę.
Rozpoczynamy od Wąwzu Lisi Jar to jedna z najciekawszych atrakcji okolicy. Wąwóz jest częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i choć ma tylko 350 metrów długości, to zachwyca wszystkich. Jego głębokość dochodzi miejscami do 50 metrów. Zbocza wąwozu porastają ponad stuletnie buki, które tworzą wspaniały klimat tego miejsca. Wejście do wąwozu rozpoczynają strome schody.
Następnie odwiedziliśmy ,,Obelisk Gwiazda Północy”
To właśnie w Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej wysunięty na północ punkt Polski? Miejsce to oznacza obelisk Gwiazda Północy. Pomiary geodezyjne przeprowadzone w 2003 roku przez Urząd Morski w Gdyni wskazały właśnie to miejsce jako najdalszy północny kraniec naszego kraju. Obelisk znajduje się na klifie przy ścieżce spacerowej.
Podziwialiśmy także plażę i klify.
W Jastrzębiej Górze znajduje się przepiękna, szeroka plaża osłonięta imponującymi klifami. Dzięki wyjątkowemu położeniu jest to jeden z najbardziej malowniczych nadmorskich rejonów. Właśnie to zachęciło nas do korzystania z uroków tego miejsca po sezonie turystycznym. Na klifie tuż przy bulwarze Nadmorskim znajduje się punkt widokowy, z którego możesz obserwować Bałtyk. Warto wybrać się w to miejsce o różnych porach dnia – szczególnie widokowe są zachody słońca.
Promenadą Światowida , która zaczyna się przy fontannie i pamiątkowym obelisku na rogu ul. Puckiej, a kończy przy bulwarze Nadmorskim dotarliśmy do Muzeum Figur Woskowych. Każdy znalazł tu coś ciekawego dla siebie.
Po krótkim odpoczynku i posiłku wyruszyliśmy na plażę. Pogoda man sprzyjała. Można się opalać, budować coś z piasku, pograć w piłkę plażową i spacerować. To ostatni dzień nad morzem więc należy to wykorzystać jak najlepiej!!!
Dzień 5.
Spakowani …… po śniadaniu …… żegnamy gościnne progi pensjonatu BIG-FOOT. Jego przemiłego właściciela i przepiękne Kaszuby. Szkoda tylko, że tak szybko minął nam czas i musimy wracać do Suchowoli…..
Wracamy pociągiem PKP do Warszawy, tam mamy przesiadkę i kończymy w Radzyniu Podlaskim.
Jeszcze kilka zdjęć dołączono do wspomnień…
19
Archiwum Aktualności