14.02.2023
BAL KARNAWAŁOWO - WALENTYNKOWY
- 9
Walentynkowe życzenia dla Babć i Dziadków w klasie pierwszej
14 lutego w klasie pierwszej zagościły babcie i dziadkowie a nawet rodzice, którzy chcieli zobaczyć swoje pociechy w występie dla ukochanych dziadków. Otóż tego dnia pierwszoklasiści pokazali się walentynkowym programie artystycznym. Opowiedzieli wierszem i piosenką jak "babcia z dziadkiem w piaskownicy się poznali i w sobie się zakochali". Po życzeniach, upominkach i całuskach był czas na fotki, słodkie co nieco i wspólne chwile w klasie. Dziadkowie i babcie chętnie popatrzyli na bawiące się wnuczki i wnuków na balu karnawałowym. Obiecali, że wrócą do nas za rok.
14
Rekrutacja 2023 w Zespole Szkół w Suchowoli
- OSWIADCZENIE-KONTYNUACJA_UCZESZCZANIA_DO_PRZEDSZKOLA.rtfTerminy_przedszkole__oddzial_przedszkolny.odtWNIOSEK_O_PRZYJECIE_DO__PRZEDSZKOLA__ODDZIALU_PRZEDSZKOLNEGO.odtTerminy_Rekrutacja_do_szkoly_podstawowej_na_rok_szkolny_2023-24%282%29.odtWNIOSEK_O_PRZYJECIE_DO_PRZEDSZKOLA__ODDZIALU_PRZEDSZKOLNEGO_____pdf.pdf
DZIEŃ BABCI I DZIADKA w ZS w Suchowoli
Babcia i dziadek to dwie niezwykłe osoby, które często w znacznym stopniu kształtują swoje wnuki. Wspomnienia budowane razem z nimi towarzyszą nam w późniejszej wędrówce przez życia, nawet wtedy, a może szczególnie wtedy, gdy ich zabraknie. Dlatego tak ważne jest, aby doceniać każdy dzień z nimi spędzony. Z okazji święta wszystkich babć i dziadków warto przypomnieć im. jak wiele dla nas znaczą. W te właśnie dni wnuczęta mogą podziękować swoim dziadkom za wszystko, co dla nich zrobili na swój własny, wyjątkowy sposób. Za opiekę, za troskę, za wspólną zabawę i za przekazaną wiedzę - a to wciąż tylko kilka wspaniałych prezentów, które od nich dostajemy. Szacunek wobec starszych osób jest jedną z najważniejszych wartości. Babcie i dziadkowie są dla wielu z nas symbolem ciepła, życzliwości i miłości. Włoskie przysłowie mówi: „Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci” mogłoby obowiązywać we wszystkich krajach i narodach. Dziadkowie pomagają nas wychować, rozpieszczają a kiedy dorastamy – stale czekają na nasze odwiedziny. Ich troska i dobre życzenia są przy nas zawsze, każdego dnia. Zdarza się, że na co dzień o tym nie pamiętamy. Nie doceniamy. Nie odwiedzamy naszych dziadków zbyt często. Nie dzwonimy. Nie pytamy o ich sprawy. Nie opowiadamy o naszych. Na szczęście są dwa dni w roku 21 i22 stycznia, które przypominają nam o tym, co ważne. Wykorzystajmy je dobrze. Przytulmy się do babci i dziadka. Porozmawiajmy z nimi. Posłuchajmy ich wspomnień. Zapytajmy, czego potrzebują. Opowiedzmy o naszym życiu, są go tacy ciekawi! W Dzień Babci i Dzień Dziadka najlepszy prezent, jaki możemy ofiarować – to bliskość. W naszej szkole uroczystość na ich cześć przygotowały dzieci z Oddziału Przedszkolnego , klasy II i III pod kierunkiem pań: Ewy Suskiej, Jolanty Kiszkowskiej, Beaty Węgrzyn i Bożeny Rogulskiej 3.02 w Zespole Szkół w Suchowoli.
14
Jasełka w ZS w Suchowoli
Boże Narodzenie to czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Te i inne piękne, polskie tradycje uchwycili w świątecznym przedstawieniu rodzice, nauczyciele ZS w Suchowli, uczniowie i pracownicy MCK. "Daj w te święta trochę serca"- hasło, które było inspiricją do teatralnego przedstawienia zarówno biblijnych wydarzeń związanych z narodzeniem Pana Jezusa jak i współczesnego przedświątecznego zamieszania.
6
Taniec z Photonem
Ostatnie zajęcia dodatkowe z matematyki prowadzone przez panią Magdalenę Leszcz w klasie VI upłynęły w świątecznym nastroju. Napisany przez uczniów kod programu, świąteczna muzyka i uczniowie – bez których nie powstałyby świąteczne tańce. Nauczenie się układu nie było proste, ale każdy uczestnik lekcji mocno angażował się w jej przebieg. Uczniowie dobierali kolory czułek, zmieniali kroki robota i po każdej próbie ustawiali robota w wyjściowej pozycji, a co najważniejsze chcieli więcej i więcej!
Świąteczny czas w naszej szkole uważamy za otwarty i zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji oraz wszystkich powstałych filmów. Uczniowie w świątecznych nastrojach i zsynchronizowany robot to naprawdę wspaniałe połącznie i świetna zabawa. Nauka programowania, twórcze myślenie oraz ruch to cudowna nauka poprzez wyśmienitą zabawę.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która ma na celu wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
5
Pasowanie na czytelnika
Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klasy pierwszej, które odbyło się 7 grudnia 2022r., było dla nich ogromnym przeżyciem. A wszystko zaczęło się od części artystycznej w wykonaniu uczniów klasy czwartej, z której dzieci dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, musieli odpowiedzieć na kilka pytań, z czym poradzili sobie na szóstkę. Po takim wprowadzeniu, skupione uroczyście przyrzekały, że będą szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonał Pan Dyrektor, a panie bibliotekarki p. Jolanta Kiszkowska i p. Anna Siuciak, które były koordynatorkami całej uroczystości, wręczyły pierwszoklasistom dyplomy, zakładki do książek i wyprawkę czytelniczą z kolejnej edycji kampanii organizowanej przez Instytut Książki „Mała książka- wielki człowiek”. W skład wyprawki weszły: książka „Pierwsze abecadło” oraz broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” . Następnie małym czytelnikom zostały wypożyczone książki do samodzielnego przeczytania w domu. Serdecznie witamy pierwszoklasistów w gronie czytelników naszej biblioteki. Życzymy, aby miłość do książek towarzyszyła Wam każdego dnia, a czytanie stało się codziennym zwyczajem.
21
Ciastoterapia?- brzmi smacznie i zdrowo!
Uczniowie klasy II pod opieką p. Beaty Węgrzyn- licencjowanego edukatora Ciastoterapii realizowali innowacyjne zajęcia w ramach Ciastoterapii- programu wspierającego stymulację wielozmysłową. Ciastoterapia to dużo więcej niż tylko zajęci kulinarne i sensoryczne. Bohaterką zajęć była marchewka. Uczniowie wykonali marchewkowe kulki mocy według instrukcji z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości. Udział w zajęciach to swietna okazja do poznania nowych smaków, zapachów a także nauka samodzielności. Serca uczniów skradł słodki sekret- czyli jak zrobić słodycze bez cukru. Więcej zdrowych przepisów i pyszności już niebawem.
3
ANDRZEJKI
Czwartek 24.11 w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od południa nasi najmłodsi uczniowie mogli doświadczyć andrzejkowych szaleństw. Niejeden z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne horoskopy, szukał swojej drugiej połowy wraz z kabałą KLUCZ, czy z lanego wosku mógł wyczytać tajemicze kształty. Katalog wróżb był obszerny, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Po dyskotece dla najmłodszych uczniów z wróżb mogły korzystać także starsze klasy. Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim część polskiej tradycji. Andrzejki są również specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
194
BAL U PANI JESIENI
BAL U PANI JESIENI 23 listopada klasa I wraz z wychowawczynią, Dorotą Iwanejko, bawiła się na balu u pani Jesieni. Były zabawy, zagadki, tańce, rozpoznawanie darów jesieni różnymi zmysłami, wspólne malowanie, kosztowanie przetworów. Wszystko to w wesołej atmosferze. Do wspólnej zabawy, zaproszono klasę "O".
12
"Empatyczni są wśród nas!"
Przez cały październik uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej oraz oddziałów przedszkolnych włączyli się w zbiórkę karmy dla podopiecznych Stowarzyszenia Empatyczni z Radzynia Podlaskiego. Po odbiór zgromadzonych smakołyków przyjechała przedstawicielka stowarzyszenia wraz ze swoją pupilką, która skradła serca dzieci. Opowiedziała o tym, jak opiekować się psami, dlaczego pieski trafiają do Empatycznych i co to znaczy być odpowiedzialnym za zwierzę, które bierzemy pod swoje skrzydła. Dziękujemy za niezwykle owocne spotkanie, wierzymy, że wśród nas jest coraz więcej empatycznych. Zbiórkę koordynowała p. Gabriela Krawiec opiekun Samorządu Uczniowskiego i p. Beata Węgrzyn.
9
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI i POZDROWIEŃ
21 listopada obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI i POZDROWIEŃ. Dzień ten spędziliśmy w miłej i przyjaznej atmosferze. Większość z nas założyła coś w kolorze żółtym, który symbolizuje radość i optymizm. Po wejściu do szkoły wręczane były naklejki „Znajdź się wśród życzliwych”. Na apelu zostaliśmy wprowadzeni w tematykę tego specjalnego dnia. Nastąpiło również rozwiązanie konkursu na osoby najbardziej życzliwe w poszczególnych klasach. Najżyczliwsi uczniowie to: Zuzanna Toczko - klasa I Mikołaj Bogdański oraz Bartosz Paginowski - klasa II Martyna Fryszko oraz Szymon Janczewski - klasa III Oliwia Belniak - klasa IV Martyna Belniak - klasa V Oliwia Kowalczyk - klasa VI Michał Skubisz - klasa VII Gabriel Belniak - klasa VIII Osoby te otrzymały dyplomy oraz korony Króla lub Królowej Życzliwości. Na przerwach funkcjonowała amatorska foto budka, więc można było zrobić sobie zdjęcie w gronie przyjaciół. Uczniowie tworzyli też tablicę, na której wpisywali, co dla nich oznacza życzliwość. Okazało się, że życzliwość, to „bycie miłym”, „uśmiech”, „bycie dobrym i koleżeńskim”, „ troska o innych”, „robienie drobnych, miłych gestów”, „myślenie o innych i o sobie”. Bardzo ważnym punktem tego dnia było pisanie listów do koleżanek i kolegów z podziękowaniami lub z miłymi słowami. Wszystkie listy trafiły do adresatów, a skrzynka życzliwości pozostanie z nami na dłużej, aby w każdej chwili móc się podzielić z kimś dobrym słowem. Nauczyciele również przygotowali niespodzianki i na lekcje szli ze specjalnymi lizakami o treści „dziś nie zadaję pracy domowej”, „dziś nie pytam”, „dziś prowadzimy lekcję w formie zabawy”. Miłą atmosferę podkreślały piosenki dotyczące przyjaźni wybrane przez Samorząd Uczniowski, których słuchaliśmy podczas przerw. Niektóre klasy dodatkowo uczciły ten dzień wychodząc z własną inicjatywą. Klasa I wykonała drzewka życzliwości. Klasa II przygotowała specjalne ordery, które były wręczane lokalnej społeczności np. w sklepie, ośrodku zdrowia. Kilkoro uczniów z klasy III i IV podzieliło się swoimi przemyśleniami na temat życzliwości w postaci plakatu. W tym dniu wielokrotnie doświadczyliśmy tego, że przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią wprowadzić w dobry nastrój oraz sprawić, że ludziom wokół lepiej się żyje. Chcemy więc być życzliwi nie tylko od święta, ale każdego dnia.
9
Wycieczka do Lublina
18 listopada uczniowie klasy I, II, IV, V i VI, opiekunowie p. Dorota Iwanejko, p. Jolanta Kiszkowska i p. Monika Pawelec oraz organizator p. Anna Siuciak udali się na integracyjno-edukacyjną wycieczkę do Lublina. Pierwszą atrakcją dla naszych podopiecznych była Strefa Wysokich Lotów, gdzie na uczniów czekały trampoliny sportowe, basen z gąbkami, belka do pojedynków, podłoga wybijająca, arena do swobodnego skakania, ścianka wspinaczkowa, ścieżki akrobatyczne, kosze do ćwiczenia wsadów oraz strefa atrakcji dmuchanych. Gimnastyce i zabawom towarzyszyło bardzo wiele radości i uśmiechu. Święta Bożego Narodzenia już blisko, więc następnym punktem wycieczki była Pracownia Mikołaja, gdzie uczniowie mieli okazję spotkać Świętego Mikołaja, upiec dla niego pierniczki, posłuchać jego opowieści, wyruszyć z nim na bal i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Po dotarciu na miejsce powitał nas elf, który zaprosił wszystkich na świąteczne warsztaty. Dzieci wałkowały ciasto i wycinały pierniczki, które następnie zostały wypieczone. Część pierniczków została ze smakiem zjedzona przez dzieci, a reszta została zapakowana, aby dzieci zabrały je do domu. Oprócz zajęć kulinarnych odbyły się również warsztaty plastyczne, które polegały na nauce pakowania i dekorowania prezentów. Nie obyło się również bez wspólnego kolędowania ze Świętym Mikołajem i jego pomocnikami. W Pracowni panował świąteczny klimat i wszyscy byli pod wrażeniem tego magicznego miejsca. Na koniec posiłek w McDonald's i powrót do domu.
13Strefa Wysokich Lotów
23Pracownia Świętego Mikołaja
Posiłek w McDonald's
3
„ZAELEKTRYZOWANI”
16 listopada w naszej szkole odbyły się niecodzienne pokazy chemiczne z zastosowaniem praw fizycznych. Odwiedziła nas grupa „Zaelektryzowani”. Specjalizują się oni w propagowaniu atrakcyjnej edukacji poprzez przedstawienie interaktywnych spektakli. Przedstawienie ich zawierało w sobie elementy wykładu, laboratoriów naukowych, kabaretu oraz interaktywnego quizu, który pozwalał uczestnikom na czynny udział w wydarzeniach i eksperymentach. Tematyka obejmowała materiały z fizyki, chemii i przyrody. W ramach pokazu uczniowie obejrzeli eksperymenty związane z napięciem powierzchniowym, zabawy związane z ciekłym azotem oraz helem. Pokazom towarzyszyło wiele pozytywnych emocji.
34
104 rocznica odzyskania Niepodległości
W dniu 10 listopada 2022r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 104 – rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akademię przygotowały p. E. Gumieniak i p. E. Suska. W akademii wzięły udział chętne dzieci z klas I do VIII oraz klasy 0 i z przedszkola. Z racji wagi tego święta w tym dniu obowiązywał strój galowy. Dodatkowo również kotylion lub chorągiewka. Akademia, jak i cały dzień wypełniony był atmosferą patriotyczną i odświętną.
4
Planetarium w naszej szkole
9.11.2022 r. odbyła się kosmiczna podróż tuż pod dachem naszej szkoły, pokaz w Mobilnym Planetarium – kinie sferycznym. Pod ogromną kopułą namiotu w kształcie półkuli, przy wykorzystaniu technik multimedialnych i audiowizualnych, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz z klas I -VIII obejrzały zaprezentowane materiały edukacyjne na ekranie, który otaczał nas jak rzeczywistość.
Najmłodsze dzieci obejrzały film pod tytułem ,,Magiczny globus - cztery pory roku’’, łączący zagadnienia z zakresu astronomii ze wspaniałymi animacjami. Starszym klasom zaprezentowano pokaz ,,Explore’’, który poruszył takie zagadnienia jak model heliocentryczny, prace Mikołaja Kopernika, trzy prawa ruchu planet Johannesa Keplera.
Wszyscy uczestnicy pokazu byli zachwyceni i na pewno z większym zainteresowaniem oraz świadomością będą obserwować wieczorami rozgwieżdżone niebo. Udział w pokazach w mobilnym planetarium to doskonały sposób na rozwój kreatywności i spostrzegawczości, pobudził wyobraźnię i zapewnił niezapomniane wspomnienia u widzów
17
Archiwum Aktualności